Amūro klevas (Acer ginnala)
Taip pat vadinama: Acer ginnala.
Amūro klevas yra patrauklus ir lengvai prisitaikantis medis, puikiai tinkantis įvairiems kraštovaizdžiams. Jis pasižymi gyvais žaliais pumpurais ir žvaigždės formos lapais, kurie rudenį pereina į geltonus ir oranžinius atspalvius. Kompaktiškas augimas užtikrina gausų pavėsį, neužimdamas per daug vietos. Ypač ištvermingas Amūro klevas atlaiko atšiaurias temperatūras, yra atsparus kenkėjams ir ligoms, gerai auga įvairiose dirvose. Šis tvirtas ir elegantiškas medis daugelį metų puoš jūsų lauko erdvių grožį.
Įdomūs faktai apie Amūro klevą:
- Triguba lapija: Amūro klevas - spalvų meistras ištisus metus. Pavasarį jo lapai būna ryškiai žali, dažnai nuspalvinti rausvu atspalviu. Vasarą lapai būna sodriau žali, o rudenį, kai lapai pražysta ugningu oranžinės, raudonos ir geltonos spalvų deriniu, jie tampa išskirtiniais bet kuriame kraštovaizdyje.
- Ugningos šakelės, net ir žiemą: Nenuvertinkite Amūro klevo žiemos grožio. Net ir numetęs lapus medis pasipuošia ryškiai raudonomis šakelėmis, kurios snieguotame fone suteikia linksmą spalvą. Šis ugningas reginys tęsiasi visus šaltuosius mėnesius, suteikdamas žiemai įdomumo dar ilgai po to, kai kiti medžiai užmiega.
- Sparnuotieji klajokliai: Amūro klevas dauginasi unikaliomis sėklų ankštimis, vadinamomis samarais. Dvyniai samarai, panašūs į mažus sraigtasparnius su popieriniais sparnais, krisdami grakščiai sukasi ir atlieka piruetus, todėl sėklos efektyviai paskleidžiamos dideliais atstumais. Šis oro baletas užtikrina platesnį paplitimą ir prisideda prie medžio atsparumo bei ekologinės vertės.
- Šventė apdulkintojams: Pavasarį pasitinka pojūčių šventė. Švelnūs kreminės baltos spalvos žiedų kekės su oranžinės ar geltonos spalvos atspalviais kvepia oru ir tampa magnetu bitėms, drugeliams ir kitiems naudingiems vabzdžiams. Šis ryškus reginys ne tik išryškina medžio grožį, bet ir palaiko gyvybiškai svarbius ekosistemos apdulkintojus.
- Iš Rytų į Vakarus: Nepaisant to, kad Amūro klevas pagal savo pavadinimą yra kilęs tik iš Azijos, jis stebėtinai gerai auga Šiaurės Amerikoje. XIX a. pabaigoje introdukuotas kaip dekoratyvinis medis, jis puikiai prisitaikė prie įvairių dirvožemio tipų ir klimato sąlygų, todėl yra populiarus sodų ir kraštovaizdžių pasirinkimas visame žemyne.
- Saulė ar pavėsis, jis prisitaiko: Skirtingai nei kai kurie klevai, kuriems labiau patinka tam tikros šviesos sąlygos, Amūro klevas yra labai lankstus. Jis puikiai auga saulėtoje vietoje ir atskleidžia visą savo spalvų potencialą, tačiau pakenčia ir dalinį pavėsį, todėl tinka įvairioms sodo kompozicijoms. Šis gebėjimas prisitaikyti padidina jo patrauklumą ir leidžia prisidėti prie kraštovaizdžio su įvairiomis apšvietimo sąlygomis.
- Miesto čempionas: Amūro klevas toleruoja taršą ir atšiaurias aplinkos sąlygas, todėl jis puikiai auga miestuose. Jis puikiai auga vietovėse, kuriose prasta oro kokybė, atlaiko karščio ir druskos keliamus iššūkius, todėl yra vertingas pasirinkimas miestų parkams ir gatvėms, kur kiti medžiai gali būti pažeisti. Jo atsparumas padeda užtikrinti švaresnį orą ir ekologiškesnę miestų aplinką.
Augalo priežiūros vadovas:
Laistymas
Amūro klevą (Acer ginnala) laistykite maždaug 3 cm per savaitę, kai yra sausa. Paprastai geriausia laistyti anksti ryte arba vakare. Svarbu neperlaistyti augalo, todėl laistykite tik tada, kai viršutiniai 2-5 cm dirvos sluoksnio liečiant pasidaro sausa. Jei pasodintas vazone, laistykite augalą tol, kol iš vazono drenažo skylučių pasirodys vanduo.
Saulės šviesa
Amūro klevo augalams augti ir klestėti reikia vidutinio saulės šviesos kiekio. Juos reikėtų statyti tokioje vietoje, kur jie gautų ne mažiau kaip 4-6 valandas tiesioginių saulės spindulių per dieną. Karščiausiu ir šviesiausiu paros metu, nuo 10 val. ryto iki 16 val. popiet, augalui reikėtų skirti daugiau šešėlio, kad jis būtų apsaugotas nuo per didelio karščio ir šviesos poveikio.
Genėjimas
Amūrinį klevą (Acer ginnala) paprastai reikia tik lengvai genėti, kad būtų galima kontroliuoti jo formą ir dydį. Genėti reikėtų žiemos pabaigoje (vasario-kovo mėn.), kad būtų pašalintos nudžiūvusios, nulūžusios ar susikryžiavusios šakos. Pirmiausia pašalinkite visas nudžiūvusias šakas, o aukščiausius stiebus nukirpkite nuo trečdalio iki pusės. Kitas šakas genėkite atgal, kad išlaikytumėte simetrišką formą ir dydį. Aštriomis genėjimo žirklėmis nukirpkite vos virš pumpuro ar lapų mazgo. Venkite genėti daugiau nei 25% visų lapų per vieną sezoną.
Informacija apie augalą:
- Šeima: Sapindaceae
- Tipas: Medis
- Aukštis: ~6,1 metro
- Ciklas: Daugiametis
- Augimo tempas: Lėtas
-
Anatomija:
- Lapai: oranžinė-rožinė, žalia
- Venos: raudona, geltona
- Šakelės: tamsiai raudona, žalia
- Kamienas: sidabras
- Šakos: sidabras
- Sėklos: rožinė
- Priežiūros lygis: Vidutinio sunkumo
-
Laistymas:
- ~3 cm
- Vidutiniškai
- Laikotarpis: ryte
- Saulės šviesos poreikis: pilna saulė, dalinis pavėsis
- Genėjimas:
- Vasaris, vasaris, vasaris, kovas
- Dauginimas: Pjaustant, Skiepijant, Sluoksniuojant, Sluoksniuojant ore, Sėklomis
- Kilmė: Kinija, Šiaurės Korėja, Rusija, Mongolija
- Sėklos: Ne
- Atsparus sausrai: Taip
- Atsparus druskai: Ne
- Spygliuotas: Ne
- Invazinis: Taip
- Atogrąžų: Ne
- Kambarinis: Ne
- Žiedai: Ne
- Kankorėžiai: Ne
- Vaisiai: Ne
- Valgomi vaisiai: Ne
- Lapai: Taip
- Valgomi lapai: Ne
- Maistinis: Ne
- Vaistinis: Ne
- Nuodingas žmonėms: Ne
- Nuodingas naminiams gyvūnams: Ne
Šaltiniai ir daugiau informacijos:
Turinys parengtas remiantis viešomis duomenų bazėmis: pavyzdžiui KEW Plants of the World ir kitomis. Prašome dar kartą patikrinti visą informaciją. „Apie augalus“ neprisiima atsakomybės už netikslumus.