Oranžinės rūdys (Arthuriomyces peckianus, Gymnoconia nitens)
Oranžinės rūdys - grybelinė liga, kuria serga gervuogės ir juodosios avietės. Ją sukelia du skirtingi grybai: Arthuriomyces peckianus ant juodųjų aviečių ir Gymnoconia nitens ant gervuogių. Ši liga paplitusi įvairiuose regionuose, įskaitant šiaurės rytų JAV. Simptomai: lapai nyksta ir deformuojasi, gelsta, lapų apačioje atsiranda oranžinių ataugų, o vėliau ant lapų atsiranda juodų dėmių. Užkrėsti augalai gali turėti silpnus ūglius, mažiau žiedų ir vaisių. Nors oranžinės rūdys augalus susilpnina, paprastai jų nesunaikina.
Kaip atsiranda oranžinės rūdys?
Oranžinės rūdys atsiranda dauginantis grybiniams patogenams A. peckianus ir G. nitens. Liga plinta per grybų gaminamas sporas. Šios sporos išsiskiria iš oranžinių ataugų (aecia) ant užkrėstų lapų apatinės pusės. Sporas gali pernešti vėjas, vanduo ar sąlytis su užterštomis medžiagomis, todėl jos gali užkrėsti sveikus augalus. Patekusios ant jautrių augalų šeimininkų, sporos sudygsta ir užsikrečia, todėl atsiranda nauji oranžinių rūdžių pažeidimai. Šis ciklas tęsiasi, nes užkrėsti augalai gamina daugiau sporų, taip skatindami ligos plitimą.
Kultūrinė praktika
- Rūpestingai rinkite sodinamąją medžiagą: Pirkite iš patikimų šaltinių ir venkite užkrėstų augalų.
- Pasirinkite idealią sodinimo vietą: Pasirinkite saulėtą vietą toliau nuo miškų ar upių pakrančių.
- Ankstyvas pavasario žvalgymas ir pašalinimas: Išžvalgykite užkrėstus augalus ir iškaskite juos, įskaitant šaknis.
- Užkirskite kelią sporų plitimui: Pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstus augalus, kol neišsiskleidė sporos.
- Palaikykite oro cirkuliaciją: Nupjaukite senas šakeles, išretinkite sveikas šakeles ir prižiūrėkite teritoriją, kad joje neliktų piktžolių.
Cheminė kontrolė
- Apelsininių rūdžių gervuogėse ir juodosiose avietėse cheminės kontrolės galimybės: Abound, Quadris, QuiltXcel, Rally 40 WSP ir Spectracide Immunox daugiafunkcinis fungicidinis purškiamasis koncentratas sodams Spectracide Immunox. Šie fungicidai gali užkirsti kelią naujoms infekcijoms, bet neišgydo esamų.
- Laikykitės etiketėje pateiktų nurodymų, venkite paviršiaus aktyviųjų medžiagų, kurių sudėtyje yra silikono, ir atsižvelkite į intervalus prieš derliaus nuėmimą ir pakartotinio įvežimo laikotarpius.
- Užkrėstiems augalams naikinti galima naudoti taškinį apdorojimą herbicidais. Susipažinkite su vietos teisės aktais ir visada perskaitykite bei laikykitės produktų etikečių, kad galėtumėte tinkamai ir saugiai juos naudoti.