Rūdys (Puccinia spp.)
Įvairių grybelių sukeliamos rūdžių ligos, įskaitant Puccinia, Uromycesir kiti, daro didelį poveikį įvairiems augalams, įskaitant žolynus, javus, serbentus ir šparagus. Šios ligos pasireiškia rūdžių spalvos pūslelėmis ant augalų ir gali sukelti didelę žalą bei derliaus nuostolius.
Stiebų rūdys (Puccinia graminis)
- Paveikti augalai: Pirmiausia pažeidžia grūdines kultūras, pavyzdžiui, kviečius ir miežius.
- Simptomai: Ant stiebų ir lapų susidaro didelių, rausvai rudų pūlinukų.
- Vadybos patarimai: Svarbiausia naudoti atsparias augalų veisles. Sėjomaina ir savalaikis fungicidų naudojimas taip pat gali padėti suvaldyti ligos protrūkius.
Paprastosios kukurūzų rūdys (Puccinia sorghi)
- Paveikti augalai: Tiksliniai kukurūzai.
- Simptomai: Ant kukurūzų lapų susidaro nuo rusvų iki rausvų pūslelių.
- Vadybos patarimai: Jei yra, sodinkite atsparias veisles ir prireikus naudokite fungicidus. Geresnė lauko sanitarija ir sėjomaina gali sumažinti sporų gyvybingumą.
Kviečių lapų rūdys (Puccinia triticina)
- Paveikti augalai: Kviečiai.
- Simptomai: Ant lapų yra mažų, oranžiškai raudonų spuogelių.
- Vadybos patarimai: Šią ligą galima kontroliuoti sėjant atsparias kviečių veisles, taikant sėjomainą ir fungicidus.
Avižų karūnos rūdys (Puccinia coronata)
- Paveikti augalai: Avižos.
- Simptomai: Ant lapų ir stiebų susidaro oranžinės dėmelės.
- Vadybos patarimai: Atsparių avižų veislių naudojimas, sėjomaina ir fungicidų naudojimas yra veiksmingos valdymo strategijos.
Geltonos rūdys (Puccinia striiformis)
- Paveikti augalai: Kviečiai, miežiai ir kiti grūdai.
- Simptomai: Gelsvos arba oranžinės pūslelės ant lapų.
- Vadybos patarimai: Auginant atsparias veisles, naudojant fungicidus ankstyvuoju ligos ciklo etapu ir naikinant savaiminius augalus galima sumažinti ligos poveikį.
Serbentų rūdys (Puccinia ribesii-var. grossulariae)
- Paveikti augalai: serbentai ir agrastai.
- Simptomai: Ryškiai oranžiniai ar geltoni pūlinukai ant apatinės lapų pusės, dėl kurių gali nukristi lapai ir sumažėti augalo gyvybingumas.
- Vadybos patarimai: Norint užkirsti kelią, labai svarbu sodinti atsparias serbentų ir agrastų veisles. Reguliarus stebėjimas ir užkrėstų lapų ar augalų šalinimas padeda sumažinti ligos plitimą. Užtikrinkite tinkamą atstumą tarp augalų ir genėjimą, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir sumažintumėte drėgmę aplink augalus. Esant dideliam užkrėtimui arba kaip prevencinė priemonė drėgnuoju metų laiku gali prireikti naudoti fungicidus pagal vietos rekomendacijas.
Šparagų rūdys (Puccinia asparagi)
- Paveikti augalai: Šparagai.
- Simptomai: Iš pradžių ant ūglių ir lapų atsiranda mažų geltonų dėmelių, kurios pereina į oranžiškai geltonas ar rusvas rūdžių pūsleles, kurios gali sukelti defoliaciją ir sumažinti gyvybingumą.
- Vadybos patarimai: Sodinkite atsparias šparagų veisles ir laikykitės geros sanitarijos reikalavimų, šalindami infekuotas liekanas. Užtikrinkite tinkamą atstumą, kad oras cirkuliuotų, ir naudokite lašelinį laistymą, kad lapai būtų sausi. Naudokite fungicidus pagal vietos rekomendacijas, ypač esant drėgnoms sąlygoms.
Dirvoninių žolių rūdys (Įvairios Puccinia spp.)
- Paveikti augalai: Paplitęs daugiamečiuose eraičinuose, Kentukio mėlynuosiuose žolynuose ir aukštuosiuose eraičinuose.
- Simptomai: Geltonos dėmės ant ašmenų virsta rausvai rudomis arba oranžinėmis pūslelėmis. Užkrėsta velėna gali išretėti ir susilpnėti.
- Vadybos patarimai: Užtikrinkite optimalią vejos būklę tinkamai tręšdami, pjaudami ir drėkindami. Jei įmanoma, naudokite rūdims atsparias žolių veisles. Venkite perteklinio laistymo ir laistykite anksti, kad lapai spėtų išdžiūti. Sunkiais atvejais naudokite fungicidus, laikydamiesi vietos rekomendacijų.
Bendrieji įvairių tipų Puccinia valdymo principai
- Atsparios veislės: Visada teikite pirmenybę augalų veislėms, kurios yra genetiškai atsparios konkrečioms rūdžių ligoms. Augalų selekcijos programose nuolat kuriamos atsparesnės veislės.
- Kultūrinė praktika: Gera kultūrinė praktika, pavyzdžiui, optimalus sodinimo tankumas, tinkami drėkinimo būdai ir tinkamas tręšimas, gali gerokai sumažinti ligų paplitimą.
- Sanitarija: Sezono pabaigoje pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstas augalų liekanas, kad sumažintumėte sporų šaltinį kitų metų derliui.
- Fungicidai: Jei reikia, naudokite fungicidus pagal konkrečią rūdžių ligą ir pasėlių tipą. Visada laikykitės vietinių gairių ir taisyklių dėl fungicidų naudojimo.
- Stebėsena: Reguliarus augalų stebėjimas, ar nėra ankstyvųjų rūdžių infekcijos požymių, gali padėti taikyti kontrolės priemones, kol liga dar neišplito.
- Biokontrolės metodai: Išnagrinėkite biokontrolės galimybes, jei įmanoma. Žinoma, kad tam tikri grybai ir bakterijos yra rūdžių sukėlėjų priešininkai ir gali būti naudojami kaip integruotos kenkėjų kontrolės (IPM) strategijos dalis.
- Aplinkosaugos valdymas: Kadangi rūdžių grybai veši specifinėmis aplinkos sąlygomis, pakeitus mikroklimatą aplink jautrius augalus galima sumažinti ligos intensyvumą. Tai apima laistymą rytais, kad lapai per dieną išdžiūtų, ir oro cirkuliacijos tarp augalų gerinimą.
Kovojant su rūdžių ligomis labai svarbu suprasti konkretų jūsų augalus pažeidžiančio rūdžių grybo gyvenimo ciklą ir pomėgius. Taikant integruotą ligų valdymo praktiką, apimančią kultūrinius, biologinius ir cheminius metodus, galima gerokai sumažinti rūdžių ligų poveikį ir užtikrinti pažeistų augalų sveikatą bei produktyvumą.