Ar žiedų nuėmimas padeda paskatinti alyvų žydėjimą?
Nužydėjusių žiedų šalinimas gali būti labai naudingas norint paskatinti alyvų žydėjimą. Nudžiūvusių žiedų šalinimas ne tik paskatina augalą žydėti iš naujo, bet ir pagerina bendrą estetinę krūmo išvaizdą. Tinkamai ir tinkamu metų laiku (iškart po to, kai žiedai nuvysta) atliekamas nužydėjusių žiedų šalinimas gali būti puikus būdas pratęsti alyvų krūmo žydėjimo sezoną.
Ar vabzdžius traukia alyvos?
Taip, vabzdžius vilioja alyvos. Taip yra todėl, kad saldus alyvų kvapas vilioja daugybę apdulkintojų, pavyzdžiui, bičių ir drugelių, o dėl mažo žiedų dydžio ir struktūros šiems vabzdžiams lengva nusileisti. Be to, gėlės žiedlapiai ir nektarijai dažnai būna gana lengvai pasiekiami, kad jie galėtų gauti juose esančio saldaus nektaro. Būtent šis kvapo ir prieinamumo derinys padeda alyvoms tapti populiariomis tarp daugelio vabzdžių rūšių.
Ar alyvos populiarios soduose?
Taip, alyvos labai populiarios soduose. Taip yra todėl, kad jos patikimos, patrauklios ir lengvai prižiūrimos. Jie būna įvairių gražių spalvų ir gali būti auginami kaip krūmai arba nedideli medeliai, todėl puikiai tinka įvairiems sodo stiliams. Šeivamedžiai nereikalauja daug priežiūros ir yra gana atsparūs sausrai, todėl puikiai tinka sodininkams, kurie neturi daug laiko rūpintis savo augalais. Be to, jų kvapnūs žiedai puikiai papuošia bet kokią lauko erdvę.
Ar yra natūralių alyvų plėšrūnų?
Taip, yra keletas natūralių alyvmedžių plėšrūnų, įskaitant amarus, boružes ir žvynabudes. Šie kenkėjai gali lengvai įsiskverbti į alyvų augalus ir padaryti žalos. Natūralūs plėšrūnai, pavyzdžiui, boružėlės, vikšrai ir parazitinės vapsvos, gali būti labai naudingi kovojant su šiais kenkėjais. Be to, paukščiai, voverės ir kiti smulkūs žinduoliai taip pat gali labai pakenkti alyvų augalams, nes minta švelniais ūgliais, pumpurais ir žiedais.
Ar galima auginti alyvas iš pjūvių?
Taip, alyvas galima auginti iš auginių. Tai paprastas ir veiksmingas būdas dauginti alyvų krūmus. Geriausia auginius iš aktyviai augančių alyvų imti vasarą. Auginiai turi būti 20-25 cm ilgio, tiesiašakiai, su keliais pumpurais. Auginius nupjaukite maždaug 1,3 cm (pusę colio) žemiau apatinių lapų. Įmerkite auginio galą į šaknų hormoną ir pasodinkite jį į drėgną dirvą, būtinai stipriai sutankinkite. Gerai palaistykite auginį ir laikykite jį pusiau pavėsingoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Po kelių savaičių alyvų pjūvis turėtų pradėti formuoti šaknis, o lapai netrukus išaugs pilnaverčiai.
Ar galima persodinti subrendusį alyvų krūmą?
Taip, subrendusį alyvų krūmą galima persodinti. Būtinai tai atlikite žiemos mėnesiais, kai alyvų krūmas yra ramybės būsenoje. Atsargiai iškaskite platų šaknų gniužulą aplink krūmą, stengdamiesi išsaugoti kuo daugiau nepažeistos šaknų sistemos, o nulūžusias ar pažeistas šaknis išpjaukite. Atsargiai įdėkite krūmą (su šaknų kamienu ir visomis šaknimis) į tokio pat gylio ir šiek tiek platesnę už šaknų kamuolį duobę, užpilkite žemėmis ir kruopščiai palaistykite, kad krūmas turėtų geriausią galimybę išgyventi.
Ar galima alyvas auginti patalpoje?
Taip, alyvas galima auginti patalpoje. Svarbiausia jiems suteikti pakankamai netiesioginės šviesos, pavyzdžiui, per langą į pietų pusę, taip pat daug vandens ir drėgnos aplinkos. Taip pat svarbu reguliariai genėti, kad alyvų krūmas netaptų per didelis ir nevaldomas. Jei alyvos auginamos patalpoje, jos dažniau žydi vasaros mėnesiais, o ne pavasarį.
Ar alyvos traukia bites arba apdulkintojus?
Taip, alyvos traukia bites ir apdulkintojus. Kvapnūs žiedai ir įvairios spalvos - nuo violetinės ir levandų iki rausvos ir baltos - privilioja daugybę bičių, drugelių ir kitų naudingų vabzdžių. Be maisto šaltinio apdulkintojams, alyvos yra ir jų apsauginė priedanga, todėl jos puikiai tinka bet kokiam sodui, norinčiam pritraukti bites ir kitus apdulkintojus ir suteikti jiems gyvenamąją vietą.
Kaip neleisti alyvoms užaugti?
Kad alyvos neperaugtų, svarbu reguliariai genėti. Genėti reikia po kiekvieno žydėjimo ciklo vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžioje, būtinai iš karto pašalinant visas nudžiūvusias ar ligotas šakas. Venkite per stipraus genėjimo, nes tai gali sukelti augalui stresą, o prieš genėdami per daug naujo augalo, palaukite, kol išdygs nauji pumpurai. Be to, žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį tręškite, kad paskatintumėte sveiką žydėjimą ir intensyvų augimą.
Kaip dauginti alyvas?
Norint dauginti alyvas iš augalo, geriausia pasirinkti 15-25 cm stiebą su 3-5 pumpurais. Tam aštriomis genėjimo žirklėmis nupjaukite stiebą keturiasdešimt penkių laipsnių kampu tiesiai po į išorę nukreiptu pumpuru. Nupjaukite visus lapus, išskyrus du, ir paruoškite vazoną su gerai drenuojančiu mišiniu. Vazono viduryje padarykite skylutę ir atsargiai įdėkite augalą. Užberkite vazono mišinį aplink pjūvį, stengdamiesi neuždengti dviejų lapų. Gausiai palaistykite ir pastatykite vazoną šviesioje, netiesiogiai apšviestoje vietoje. Geriausia palaikyti pastovią 18-21 °C temperatūrą. Po kelių savaičių ant augalo turėtų pradėti augti nauji augalai. Kai šaknys gražiai įsitvirtins, galėsite persodinti alyvą į sodą.
Kaip greitai auga alyvos?
Šeivamedžiai auga vidutiniu greičiu, vidutiniškai subrendę yra 1,8-3 metrų aukščio ir 1,2-2,4 metrų pločio. Priklausomai nuo dirvožemio ir klimato sąlygų, jie paprastai kasmet priauga 0,6-1,2 metro (2-4 pėdų) į aukštį. Jas galima genėti, kad liktų mažesnės, ir jos yra gana atsparios, nors šaltesnio klimato zonose, kur žiemos atšiauresnės, joms gali būti sunku. Jiems patinka pilna saulės šviesa ir geras drenažas. Tinkamai pasodinus ir prižiūrint, alyvos gali tikėtis, kad jos pražys ir pasieks savo brandų dydį per penkerius-septynerius metus.
Kiek laiko vidutiniškai žydi alyvos?
Vidutinė alyvų žydėjimo trukmė priklauso nuo veislės, bet gali būti nuo vienos iki keturių savaičių. Paprastieji europiniai alyvmedžiai žydi dvi-tris savaites, tačiau kai kurios veislės gali žydėti ir ilgiau. Norint maksimaliai pailginti žydėjimo laikotarpį, geriausia sodinti skirtingo žydėjimo laiko veisles.
Ar yra tokia alyvų veislė, kuri žydi dvigubais žiedais?
Taip, yra alyvų veislė su dvigubais žiedais. Ji vadinama Syringa x hyacinthiflora ir yra lapuočių krūmas, kuris pavasario viduryje ar pabaigoje išaugina gausybę žiedų. Paprastai jis užauga iki 1,2-1,8 m aukščio ir iki 2,4 m pločio. Jis yra šiek tiek veriančio pavidalo, o pasipuošęs dvigubų žiedų kekėmis atrodo nuostabiai. Syringa x hyacinthiflora turi kvapnius, rausvus arba violetinius žiedus, kurie išsidėstę poromis viename taurės formos žiede. Lapai tamsiai sodrios žalios spalvos, todėl žydint žiedams vaizdas išties stulbinantis.