Ar avokadų medžiai yra visžaliai, ar lapuočiai?
Avokadai yra visžaliai medžiai, t. y. jų lapai išlieka ištisus metus. Per metus jie numeta šiek tiek lapų, bet tai daroma tam, kad seni, nusidėvėję lapai būtų pakeisti naujais, gyvybingais lapais. Todėl avokadų medžiai visada yra pilni ir puošnūs.
Ar avokadų medžiai yra savaime derlingi?
Ne, avokadų medžiai nėra savaime derlingi. Kad avokado medis užaugintų vaisius ir duotų efektyvų derlių žydėjimo metu, reikia kryžminio apsidulkinimo iš kito suderinamos veislės medžio. Priklausomai nuo avokado medžio veislės, geriausi apdulkintojai gali būti tie, kurie yra maždaug už 500 metrų. Avokadų medžių apdulkintojų žydėjimo laikotarpiai taip pat turėtų būti panašūs. Taigi, svarbu pasirinkti tinkamą apdulkintoją jūsų sodinamo avokado medžio veislei.
Ar avokadai gali augti šalto klimato šalyse?
Ne, avokadai negali augti šalto klimato zonose. Avokadai auga tropikuose, subtropikuose ir kai kuriose Viduržemio jūros klimato zonų dalyse, paprastai ten, kur temperatūra svyruoja nuo 70 iki 85 laipsnių pagal Farenheitą. Kad avokadai gerai augtų, jiems reikia ilgo ir šilto vegetacijos laikotarpio, todėl šalto klimato zonose jie negali išgyventi ir vesti vaisių. Esant žemesnei nei 40 laipsnių pagal Farenheitą temperatūrai, jų žiedai ir vaisiai bus pažeisti.
Ar avokadų medžiai yra ilgaamžiai?
Avokadų medžiai vidutiniškai gyvena 15-20 metų, tačiau kai kurie, esant optimalioms sąlygoms, gali gyventi iki 30-50 metų. Svarbu sukurti idealią aplinką, kurioje jie galėtų klestėti ir prailginti augimo laikotarpį. Svarbiausia - geras vanduo, trąšos ir saulės spinduliai. Taip pat reikėtų reguliariai genėti ir atlikti kitus priežiūros darbus, kad avokado medis kuo ilgiau gyventų.
Ar avokadų medžiai turi žiedų?
Taip, avokadų medžiai turi žiedų! Žiedai yra maži, žalios spalvos, juos galima pamatyti tik per padidinamąjį stiklą. Avokadų žiedai būna dviejų formų - tobuli ir netobuli. Tobuli žiedai turi ir vyriškus, ir moteriškus organus ir gali apsidulkinti patys. Netobuliuose žieduose, dar vadinamuose staminatiniais, yra tik vyriški organai, todėl juos apdulkina kiti medžiai. Žiedai žydi nuo žiemos pabaigos iki pavasario vidurio, o apdulkinti žiedai per metus virsta avokadais.
Ar avokadams reikia apdulkintojo?
Taip, avokadams reikia apdulkintojo. Du labiausiai paplitę avokadų apdulkintojai yra bitės ir paukščiai. Vabzdžiai, pavyzdžiui, bitės ir drugeliai, perneša žiedadulkes iš vyriškojo medžio žiedo į moteriškąjį žiedą, kuris padeda pradėti auginti vaisius. Paukščiai taip pat būtini, nes padeda išplatinti sėklas, taip užtikrindami naujų medžių pasodinimą. Be to, vėjas gali padėti apdulkinti kai kuriuos avokadų medžius. Visi šie apdulkinimo būdai būtini vaisiams vystytis ir nokti.
Ar avokadų medžiai duoda vaisių ištisus metus?
Ne, avokadų medžiai neduoda vaisių ištisus metus. Dauguma avokadų veislių vaisius duoda gegužės-lapkričio mėnesiais. Didžiausias derlius būna vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje. Avokadų medžių vaisiai auga priklausomai nuo jų veislės ir skirtinguose regionuose. Kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, Floridoje ir Teksase, avokadai gali duoti vaisių kelis kartus per metus.
Ar avokadų medžiai turėtų būti auginami iš sėklų, ar skiepijami?
Galiausiai tai priklauso nuo sodintojo tikslų. Skiepijimas paprastai naudingas, kai norimi avokado medžio vaisiai turi išlikti tokios pat kokybės arba panašios formos ir dydžio. Tačiau auginant avokadų medį iš sėklos prireiks beveik dvigubai daugiau laiko, kol medis pradės duoti vaisių. Be to, skiepijimas yra brangesnis ir nėra garantijos, kad skiepytas medis duos vaisių, o auginimas iš sėklų garantuoja naują sodinuką ir vaisius. Todėl sprendimas, ar rinktis skiepijimą, ar auginti iš sėklos, priklausys nuo norimo rezultato ir biudžeto.