Ar citrinos apsidulkina pačios?
Ne, citrinos nėra savidulkės. Savaiminis apsidulkinimas yra tada, kai augalo žiedai išskiria žiedadulkes, o augalas apsidulkina pats save, kad galėtų kontroliuoti išaugintų sėklų rūšį. Citrinų augalams reikalingas kryžminis apdulkinimas, t. y. jiems reikia žiedadulkių iš atskiro augalo, kurias paprastai skleidžia vabzdžiai, pavyzdžiui, bitės ar kiti apdulkintojai. Dviem skirtingiems augalams kryžmiškai apsidulkinus sėklas, susidaro naujas dviejų augalų hibridas.
Ar yra kokių nors ekologiško citrinų auginimo privalumų?
Ekologiškas citrinų auginimas gali būti labai naudingas. Ekologiškos citrinos auginamos nenaudojant sintetinių trąšų, herbicidų ir pesticidų, o tai reiškia, kad užauginti vaisiai bus be kenksmingų cheminių medžiagų. Ekologiškos citrinos taip pat yra atsparesnės kenkėjams ir ligoms, dažnai išaugina didesnes ir sultingesnes citrinas nei auginamos sintetiniais metodais. Be to, ekologiškos citrinos dažnai būna aromatingesnės, o jas kruopščiai prižiūrint ir genint galima skinti dažniau visą sezoną. Galiausiai ekologiški citrinmedžiai yra naudingi aplinkai, nes juose naudojami natūralūs kenkėjų ir piktžolių kontrolės, dirvožemio praturtinimo ir vandens išsaugojimo metodai.
Ar gali kilti problemų dėl ankstyvo citrinų vaisių kritimo?
Taip, ankstyvas citrinų vaisių kritimas gali būti problema. Taip atsitinka, kai citrinos pradeda formuotis ir nukrenta nuo medžio dar nespėjusios subręsti. Dėl to gali sumažėti potencialus medžio derlius ir bendras produktyvumas. Ankstyvo citrinų vaisių kritimo priežastis paprastai būna aplinkos sąlygos, pavyzdžiui, per daug arba per mažai vandens, per didelis trąšų kiekis arba ekstremali temperatūra. Be to, ankstyvą vaisių kritimą gali lemti ir kenkėjai, pavyzdžiui, erkės ar amarai. Stebint ir kontroliuojant aplinkos sąlygas, taip pat gydant nuo kenkėjų, galima sumažinti ankstyvo citrinų vaisių kritimo tikimybę.
Ar reikia pašalinti negyvas citrinmedžio šakas?
Taip, svarbu pašalinti negyvas citrinmedžio šakas, kad jis būtų sveikas. Nudžiūvusiose šakose gali veistis ligos ir ligas sukeliantys organizmai, be to, jos gali atima energiją iš likusios medžio dalies. Pašalinus nudžiūvusias šakas, gyvosios šakos turės daugiau galimybių gauti maistinių medžiagų, o medis galės sutelkti savo energiją augimui ir sveikesnių šakų bei vaisių auginimui. Be to, pašalinus nudžiūvusias šakas padidės oro cirkuliacija aplink medį ir sumažės ligų bei kenkėjų poveikis.
Ar citrinmedžiai auga tam tikro klimato vietovėse ar regionuose?
Citrinmedžiai geriausiai auga šiltose ir saulėtose vietose, paprastai vietovėse, kuriose žiemos būna švelnios. Citrinmedžiai auga subtropiniame klimate ir gerai auga 65-85°F (18-29 °C) temperatūroje. Kad citrinmedžiai optimaliai augtų, jiems taip pat reikia mažiausiai 8 valandų tiesioginių saulės spindulių per dieną ir daug vandens. Citrinmedžiai ypač gerai auga tokiose Jungtinių Amerikos Valstijų vietovėse kaip Kalifornija, Arizona, Florida ir Teksasas, tačiau juos galima auginti ir Viduržemio jūros regione bei Pietų Australijoje.
Ar citrinmedžiui augti reikia kokių nors ypatingų maistinių medžiagų?
Taip, kad citrinmedžiai pasiektų maksimalų augimo potencialą, jiems reikia kelių skirtingų maistinių medžiagų. Tai azotas, fosforas, kalis, cinkas, magnis, kalcis, geležis, siera ir boras. Citrinmedžiams taip pat reikia kitų svarbių mikroelementų, pavyzdžiui, vario, molibdeno, mangano ir chlorido, kad būtų palaikoma sveika lapija ir augtų vaisiai. Be to, norint, kad citrinmedis būtų sveikas, būtina tinkamai laistyti ir užtikrinti gerą drenažą. Taip pat būtina tinkamai tręšti, kad vaisiai būtų labai saldūs ir dideli. Kai dirvožemyje maistinių medžiagų yra mažai arba jų nepakanka, rekomenduojama dirvožemį patręšti kokybiškomis trąšomis, kad citrinmedis gautų reikiamą kiekį maistinių medžiagų, reikalingų jo klestėjimui.
Ar galima užauginti citrinmedį iš sėklų?
Taip, citrinmedį galima užauginti iš sėklų. Jums tereikia citrinmedžio sėklos, indo, dirvožemio ir saulėtos vietos. Įsigiję šiuos daiktus, galite sodinti sėklą ir reguliariai laistyti. Turint kantrybės, priežiūros ir tinkamų sąlygų, sėkla ilgainiui pradės dygti ir galiausiai iš jos išaugs vaisius vedantis citrinmedis. Jei medelį sodinate lauke, įsitikinkite, kad atsižvelgėte į šaltus orus savo vietovėje ir kad sodinate ne per vėlai.
Ar galima auginti citrinmedį patalpoje?
Taip, citrinmedį galima auginti patalpoje. Svarbu, kad citrinmedis gautų daug ryškios šviesos - 6-8 valandas per dieną tiesioginių saulės spindulių. Medelis turėtų gerai augti įprastoje namų temperatūroje, ideali temperatūra - 60-75 laipsniai pagal Farenheitą. Citrinmedį taip pat būtina reguliariai laistyti, kad dirva būtų drėgna, bet nepermirktų. Tinkamai prižiūrint ir užtikrinant tinkamą aplinką, galima sėkmingai auginti citrinmedį patalpoje.
Ar galima auginti citrinas šiltnamyje?
Taip, citrinas galima auginti šiltnamyje. Šiltnamiai yra ideali aplinka citrinoms augti, nes juose jautrus citrinmedis apsaugomas nuo atšiaurių oro sąlygų, pavyzdžiui, stiprių vėjų, ekstremalių temperatūrų ir liūčių. Be to, šiltnamiuose galima kruopščiai reguliuoti aplinką, pavyzdžiui, drėgmės lygį, dirvožemio temperatūrą ir apšviestumą, kurie būtini sėkmingam citrinmedžio augimui. Taikant tinkamus hidroponinius arba dirvožemio metodus ir užtikrinant gerą oro cirkuliaciją, šiltnamyje auginamos citrinos gali duoti skanius vaisius ištisus metus.
Ar galima auginti citrinas konteineriuose?
Taip, citrinas galima auginti konteineriuose, nors tam reikia daugiau priežiūros nei auginant jas žemėje. Auginant konteineriuose, svarbu naudoti didelį ir gilų vazoną, kad šaknys turėtų pakankamai vietos išsiskleisti, ir gerai drenuojančią žemę. Citrinmedžiams taip pat reikia daug saulės šviesos ir vandens per visą vegetacijos sezoną bei reguliaraus tręšimo. Kruopščiai laistydami, gaudami nuolatinę saulės šviesą ir turėdami pakankamai didelį vazoną, galite sėkmingai auginti citrinmedį konteineryje.
Ar yra koks nors natūralus būdas auginti citrinmedžius?
Taip, yra natūralus citrinmedžių auginimo būdas. Citrinmedžiams reikia daug saulės ir gerai drenuojamo dirvožemio, kurio pH yra maždaug 6,5-7,5. Juos reikia gerai laistyti, bet ne per daug drėkinti, ir reguliariai tręšti. Kad medelis augtų sveikomis šaknimis, sodinkite jį į konteinerį arba tiesiai į žemę. Būtinai reguliariai genėkite medį, kad jis išlaikytų formą ir sveikatą bei sumažintumėte ligų ar vabzdžių daromą žalą. Jei yra visos tinkamos augimo sąlygos, citrinmedis per kelerius metus nuo pasodinimo turėtų pradėti auginti citrinas.
Ar turėčiau apsvarstyti galimybę sode pasodinti citrinmedį?
Sodinti citrinmedį sode gali būti puiki idėja, nes jam reikia nedaug vietos ir jį palyginti lengva prižiūrėti. Tinkamomis sąlygomis sode augantis citrinmedis gali kasmet suteikti daug šviežiai nuskintų citrinų. Citrinmedžiai gerai auga saulėtoje vietoje, kur yra daug vietos šaknims skleistis, ir reguliariai laistomoje dirvoje. Nors vaisius jie gali pradėti duoti tik po kelerių metų, tačiau kai jie pradės duoti vaisius, turėsite nuolatinį ekologiškų citrinų tiekimą!
Ar turėčiau retinti citrinmedžio šakas?
Norint išsaugoti citrinmedžio sveikatą, verta retinti jo šakas. Perteklinių šakų genėjimas padės išvėdinti medį ir pagerins bendrą sveikatą, nes šviesa pasieks medžio vidų ir padidins oro srautą aplink lapiją. Genėjimas taip pat gali paskatinti stiprių šakų vystymąsi, kad jos palaikytų naujus žiedus, o tai lems sveikų vaisių vystymąsi. Norėdami genėti citrinmedį, pašalinkite negyvą, pažeistą ar ligotą medieną. Nupjaukite šakas, kurios užstoja medžio vietas, ir tas, kurios auga į vidų arba trinasi viena į kitą. Prieš ir po genėjimo būtinai sterilizuokite genėjimo įrangą, kad sumažintumėte ligų plitimą.
Ar turėtumėte mulčiuoti citrinas?
Taip, rekomenduojama mulčiuoti citrinas, kad apsaugotumėte jų šaknis ir išsaugotumėte drėgmę, kad jos lengviau augtų. Mulčiuodami citrinas, turėtumėte dėti 2-3 cm storio organinių medžiagų sluoksnį, pavyzdžiui, medžio drožlių, lapų ar komposto. Tai padės sumažinti piktžolių kiekį ir išsaugoti dirvožemio drėgmę. Be to, mulčiavimas organinėmis medžiagomis gali padėti praturtinti citrinų dirvožemį ir suteikti joms maistingųjų medžiagų, reikalingų sveikam ir gausiam augimui.