Pereiti prie turinio
Ar obelys tinka sodininkystei konteineriuose?

Taip, obelys gali būti puikūs konteineriniai sodo augalai, jei jos pasodintos į didelį vazoną ar konteinerį, kuriame yra pakankamai vietos šaknims augti. Kadangi obelys gali užaugti gana didelės, konteineris turėtų būti pakankamai didelis, kad medis galėtų augti, ir jį reikėtų statyti tokioje vietoje, kur būtų daug saulės. Auginant obelis konteineriuose taip pat reikia dažnai ir gausiai laistyti, nes obelys yra smarkiai maitinančios, o dirvožemio mišinyje turi būti daug komposto ir lėtai išsiskiriančių trąšų. Be to, vazone turėtų būti pakankamai drenažo angų.

Ar galima auginti obelis hidroponinėje sistemoje?

Taip, obelis galima auginti hidroponinėje sistemoje. Hidroponinė sodininkystė - tai augalų auginimas, kai jų šaknys pakibusios ne dirvožemyje, o maistingųjų medžiagų turtingame, deguonies prisotintame tirpale. Šis auginimo būdas ypač tinka obelims, nes joms reikia daug deguonies, kad gerai augtų. Reikia atidžiai stebėti hidroponinio tirpalo pH ir skystyje esančių maistinių medžiagų kiekį, be to, reikia kruopščiai palaikyti temperatūrą. Tinkamai prižiūrint ir puoselėjant hidroponinę sistemą, obelų augalams galima sudaryti idealias sąlygas sveikai augti ir vystytis.

Ar obelys pritraukia bites apdulkinimui?

Taip, obelys pritraukia bites apdulkinimui. Bitės yra labai svarbios obelims apdulkinti, nes jos gali pasiekti tas obelų žiedų dalis, kurių negali pasiekti kiti apdulkintojai, pavyzdžiui, kolibriai ir drugeliai. Bitės perneša žiedadulkes iš žiedo į žiedą ir taip apdulkina obelį. Bites ypač traukia obelys dėl saldaus nektaro ir žiedadulkių, taip pat dėl jose esančių labai reikalingų baltymų ir lipidų. Be būtino bičių darbo obelys negalėtų duoti vaisių.

Ar obelims reikia kryžminio apsidulkinimo, kad užaugintų vaisius?

Taip, obelims reikia kryžminio apsidulkinimo, kad užaugintų vaisius. Kryžminis apsidulkinimas padeda užtikrinti genetinę įvairovę ir yra labai svarbus sėkmingam obelų vaisių auginimui. Paprastai obelys sėkmingai apsidulkina kitų veislių obelų arba kitų tos pačios genties medžių rūšių vaismedžiais. Todėl obelų augintojai, norėdami užtikrinti sėkmingą apdulkinimą ir vaisių derlių, turi sodinti kelias skirtingas obelų veisles netoli viena nuo kitos.

Ar obelims žiemą reikalingas ramybės periodas?

Taip, obelims žiemą reikia ramybės periodo. Ramybės periodas - tai augalų poilsio laikotarpis, kuris padeda jiems taupyti energiją šaltuoju metų laiku. Be šio poilsio laiko augalai dažnai negali išgyventi žiemos mėnesių ir žūsta. Ramybės periodu medžiai gali netekti dalies lapų, o dauguma augimo ir vystymosi procesų sulėtėja arba visiškai sustoja. Trumpėjant dienoms ir žemėjant temperatūrai, šis ramybės periodas, vadinamas žiemos ramybės periodu, padeda apsaugoti medžius nuo atšiaurių žiemos orų.

Ar naudinga mulčiuoti aplink obelis?

Taip, aplink obelis naudinga mulčiuoti. Mulčiavimas padeda išsaugoti dirvožemio drėgmę, slopina piktžolių augimą, apsaugo medžių šaknis ir gerina bendrą dirvožemio derlingumą bei kokybę. Mulčiavimas taip pat mažina dirvožemio temperatūrą, o tai gali būti naudinga, kai dirvožemio temperatūra obelims yra per karšta arba per šalta. Be to, mulčiavimas neleidžia išplauti organinių medžiagų, pagrindinių maistinių medžiagų ir dirvožemio aplink medžio pagrindą. Prižiūrint obelis, siūloma medžio pagrindą padengti 4-6 cm mulčio sluoksniu.

Ar obelims būtina naudoti groteles?

Taip, obelims būtina naudoti groteles, nes jos suteikia atramą šakoms augant ir padeda joms sukurti tvirtesnę ir saugesnę struktūrą. Be to, grotelės taip pat yra medžio vedlys, padedantis jam augti stabiliai ir vertikaliai. Be to, grotelės gali būti puiki vieta paukščiams pailsėti, kai jie maitinasi medžio vaisiais, o karštu oru jos suteikia papildomą pavėsį, kad lapai ir stiebas neišdžiūtų. Be to, naudojant groteles galima lengviau genėti ir pasiekti aukščiau medyje esančius vaisius.

Ar reikia saugoti obelis nuo stipraus vėjo?

Taip, obelis reikia saugoti nuo stiprių vėjų. Didelis vėjo greitis gali padaryti nepataisomą žalą medžiams: nuplėšti lapus, nulaužti šakas, o gal net visiškai išrauti medį. Be to, vėjas gali susilpninti medžius ir padaryti juos pažeidžiamus kitų aplinkos veiksnių. Apsaugoti obelų augalus nuo stipraus vėjo gali padėti vėjovartos, pavyzdžiui, tvora, krūmai ar kitos kliūtys. Be to, ji gali suteikti prieglobstį bitėms ir kitiems naudingiems vabzdžiams bei paukščiams. Galiausiai šios užtvaros apsaugo obelų augalus nuo vėjo pernešamų ligų, todėl padeda išsaugoti derliaus sveikatą ir derlių.

Ar jaunos obelys turi būti apkaltos kuolais?

Taip, kai obelys yra jaunos, svarbu jas pririšti. Tai padeda užtikrinti, kad augalas augs tiesiai ir bus palaikomas, kai užaugs aukštesnis. Be to, tai suteikia struktūrinę atramą šakoms ir leidžia augalui užauginti daugiau vaisių. Be to, statramsčiai apsaugo nuo vėjo pažeidimų, nes jie suteikia papildomą apsaugą nuo stipraus vėjo. Be to, taip sudaromos sąlygos tinkamam oro srautui visame augale ir gali padėti sumažinti ligų ir kenkėjų antplūdį.